Blog.

Ondernemen? of Ondergaan?

La priorité. Een Frans woord dat in de 15e eeuw werd uitgevonden om te verwijzen naar ‘het allereerste ding.’ Naar datgene wat het allerbelangrijkste was.

Vijfhonderd jaar later – in de 21e eeuw – hebben we daar voor het gemak meervoud van gemaakt, en spreken we van ‘prioriteiten’. Waarmee we feitelijk zeggen dat er niet 1, maar een heleboel dingen het allerbelangrijkste zijn. Hoe tegenstrijdig dat ook is.

Van die ene prio, naar talloze prioriteiten dus. Een begripsverandering die staat voor niet werkelijk meer hoeven kiezen.

Want we vinden kiezen moeilijk. Logisch. We zijn er helemaal niet voor gemaakt.

Want moest je in de oertijd kiezen uit hert, koe, vis, kip, varken of vega bij het kerstdiner, wanneer een hert het enige was binnen je vizier? Of moest je kiezen uit die leuke kerstfilm, als je het maar te doen had met die ene film die gedraaid werd op kerstavond op Nederland 1? Of moest je kiezen uit al die leuke meiden op die dating app, wanneer jouw ouders die partner al voor jou hadden uitgekozen?

Dus ja. Kiezen is moeilijk. En tegelijkertijd o-zo noodzakelijk om gekozen te worden. Voor mij staat ondernemen gelijk aan kiezen. Want als jij geen prioriteiten stelt voor je business, doet – helaas – iemand anders dat wel.

Kiezen is Ondernemen.
Niet kiezen is Ondergaan.

Kiezen is gekozen worden.
En niet kiezen, is vaak in die veelheid ten onder gaan.

Jij ook een fijne kerst.

Salut,
Eddy

Eddy Boom

Eddy Boom is schrijver, filosoof en strateeg. Hij helpt ondernemers niet alleen te ontdekken wat hun positie is, maar ook hoe ze die innemen en op een rake, relevante en rechtdoorzee wijze communiceren, zodat hun kernkwaliteit onvergankelijk neergezet wordt.

Kom in contact

Blijf op de hoogte van de laatste blog posts.

Schrijf je in en ontvang wekelijks een nieuwe post in je inbox.